1. Strona główna
  2. Rekrutacja i selekcja
  3. Pozyskiwanie kandydatów
  4. Jak można uniknąć dyskryminacji w ofertach pracy?

Jak można uniknąć dyskryminacji w ofertach pracy?

Jak można uniknąć dyskryminacji w ofertach pracy?

Istnieje wiele reguł dotyczących przygotowywania ofert pracy, w oparciu o najlepsze praktyki przyciągania kandydatów. Ale istnieją też pewne zasady, które pozwolą unikać dyskryminacji.

To bardzo delikatna dziedzina, bowiem nie ma listy zabronionych słów czy zwrotów, których nie należy używać w ogłoszeniu. W tym przypadku musisz korzystać ze swojego doświadczenia i wyczucia. Pamiętaj, iż ogłoszenie nie powinno zawierać treści dyskryminujących ze względu na płeć, niepełnosprawność, wiek, kolor skóry, czy też wiek.

Testem tego, czy ogłoszenie 'może zostać odebrane jako wskazujące na intencję dyskryminacji' jest to, czy 'zwykła, rozsądna osoba, bez specjalnej wiedzy' może zrozumieć ogłoszenie jako dyskryminujące.

Możesz zobaczyć na własne oczy, jak nieświadomie możesz wejść na prawne pole minowe!

Zobacz też: 100 najlepszych słów kluczowych dla Twojego ogłoszenia

Unikanie dyskryminacji płciowej

Nieważne jak bardzo chcesz zróżnicować swój dział pod względem płciowym, ściśle zabronione jest umieszczanie takich wymagań w ogłoszeniu o pracę.

Istnieją pewne stanowiska, gdzie rozsądnym wymaganiem jest określona płeć pracownika Są to, np. więzienia. Niedozwolone jest rozważanie zatrudnienia pracownika określonej płci, np. mężczyzny do roli Świętego Mikołaja.

Nazwa stanowiska pracy nie powinna określać płci - 'kelnerka', 'sprzedawca' oraz 'menedżerka'. Wszystkie one łamią prawo.

Unikanie dyskryminacji rasowej

Dyskryminacja rasowa jest tak samo poważna jak dyskryminacja płciowa i stosuje się do nich większość z zasad. Jednakże istnieją pewne sytuacje, gdy bycie określonej rasy jest widziane jako rozsądna kwalifikacja zawodowa.

Istnieją przypadki, gdy organizacja potrzebuje podjąć pozytywną akcję, aby zachęcić pracowników określonej grupy etnicznej do podjęcia zatrudnienia lub szkolenia, w związku z tym, że ich reprezentacja w organizacji na określonych szczeblach zawodowych jest zbyt niska. Jest to często spotykane w kampaniach rekrutacyjnych Policji, gdzie próbuje się dopasować narodowość pracowników do lokalnej populacji.

W przypadku, gdy język stanowi ważną rolę, należy określić, że kandydat powinien umieć porozumiewać się w określonym języku, a nie pochodzić z określonego kraju, na przykład 'mówiący po włosku' a nie 'Włoch'.

Zobacz też: Oferta pracy może być atrakcyjna. Jak ją stworzyć?

Unikanie dyskryminacji ze względu na wiek

Dyskryminacja wiekowa jest nowym punktem listy rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas pisania ogłoszeń. Jest jedną z największych zmian, z którą powinni zapoznać się pracodawcy, aby postępować zgodnie z przepisami dotyczącymi dyskryminacji.

Zasada nie tylko zabrania określania górnych i dolnych limitów wiekowych dla kandydatów, ale również stosowania terminów, tj.: 'młody', 'dynamiczny' lub 'dojrzały'. Mogą one być, bowiem odbierane jako wykluczanie kogoś z postępowania rekrutacyjnego ze względu na wiek.

W skrajnych przypadkach wymaganie od kandydatów pewnego stopnia doświadczenia może zostać odbierane jako dyskryminacja osób, które nie miał okazji do jego nabycia ze względu na wiek. W ogłoszeniu można zawrzeć umiejętności, jakie kandydat powinien posiadać, ale już prośba o podanie ile lat zajęło mu zdobycie tych umiejętności jest niezgodne z prawem.

Unikanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność

Dla wszystkich firm ważne jest, aby zapewnić niepełnosprawnym kandydatom takie same szanse zatrudnienia jak innym osobom. Obejmuje to zarówno przygotowanie ogłoszenia o pracę, jak i cały proces rekrutacji.

Język oraz pozostałe kryteria są również bardzo ważne - na przykład nie ma powodu, aby wymagać od kandydata prawa jazdy, jeśli wykonywana praca nie będzie wymagała wyjazdów.

Pozostają też warunki fizyczne, kluczowe dla konkretnego stanowiska. Przed ich uwzględnieniem w ofercie pracy upewnij się, że są one wymagane dla danego stanowiska, a nie tylko 'mile widziane'.

Zobacz też: Jak dostosować ogłoszenie do wyszukiwarki?

Jak radzić sobie z dyskryminującymi ogłoszeniami?

Tak jak w przypadku prawa o pomówieniach, wina za ogłoszenie nie spada wyłącznie na osobę, która je zredagowała. Osoba, która je zamieściła jest również winna. Jeśli dostarczasz ogłoszenie do zamieszczenia online lub na innym nośniku, prawdopodobne jest, że istnieje system sprawdzający, czy nie łamie ono obowiązującego prawa.

W szczególności zwracamy uwagę na 2 kategorie dyskryminacji:

  • Dyskryminacja bezpośrednia : Ogłoszenia, w których firma określa konkretnie kryteria, które musi spełniać kandydat, a co za tym idzie może dyskryminować innych ze względu na płeć, rasę, wiek lub niepełnosprawność.
  • Dyskryminacja pośrednia : Jeśli nie określiłeś w ofercie, że oczekujesz aplikacji od określonej grupy, wcale nie oznacza to, że Twoja oferta pracy ich nie dyskryminuje. Ustalając kryteria, które uniemożliwiają pewnej grupie aplikowanie, pośrednio wyłączasz ich z procesu rekrutacji i jeśli nie możesz wyjaśnić powodu zamieszczenia danego kryterium, możesz łamać zasady.

Jeśli Twoje ogłoszenie łamie zasady, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe i poprosimy o dokonanie koniecznych zmian. Jednakże nie możemy sprawdzać każdego zamieszczonego ogłoszenia w rozsądnym czasie. Do Ciebie należy upewnienie się, że Twoje ogłoszenie nie łamie prawa.

Przed zamieszczeniem sprawdź dokładnie swoją ofertę, aby upewnić się, że nie ma w nim nic, co może spowodować kłopoty. Daj je innym do sprawdzenia, a jeśli coś wygląda podejrzanie - przeredaguj.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Nie przegap nigdy wpisu!

monsterpolska