1. Strona główna
  2. Rekrutacja i selekcja
  3. Weryfikacja kandydatów
  4. Jakie pytania zadać chcąc sprawdzić referencje

Jakie pytania zadać chcąc sprawdzić referencje

Jakie pytania zadać chcąc sprawdzić referencje

Sprawdzenie dotychczasowego przebiegu zatrudnienia na podstawie życiorysu, może okazać się niewystarczające. Wnikliwe zapoznanie się z aplikacją kandydata, to dopiero pierwszy krok. Drugim, ważniejszym krokiem, jest weryfikacja umiejętności kandydata. Innymi słowy, sprawdzenie referencji z poprzednich miejsc pracy jest ważniejsze niż proces selekcji kandydatów na podstawie dostarczonych życiorysów.

Jak pytać, aby uzyskać prawdziwe odpowiedzi? Rozmowę z osobą polecającą można zacząć od pytania: "Jak dobrze znasz kandydata? Odpowiedź na to pytanie pozwoli na określenie wielu rzeczy. Po pierwsze, potwierdzi kiedy, gdzie i czy kandydat i osoba polecająca pracowały razem, oraz jaka była ich zależność. Czy polecający był podwładnym, czy przełożonym kandydata lub czy byli on współpracownikami. Kolejne pytania: Czy pracowali Państwo ze sobą codziennie, czy tylko od czasu do czasu? Odpowiedź na to pytanie pozwoli sprawdzającemu referencje na określenie jak dużą wagę przywiązywać do odpowiedzi na kolejne pytania.
Jak długo współpracowałaś/eś z kandydatem? Długość współpracy pozwoli określić wiarygodność odpowiedzi na inne pytania. Oczywiście, jeśli polecający pracował z kandydatem przez wiele lat, odpowiedzi będą ważniejsze, niż jeśli współpraca ta trwała zaledwie kilka miesięcy lub nawet krócej.

Ważne jest również, aby poprosić polecającego o opisanie codziennych obowiązków kandydata. Pozwoli to osobie sprawdzającej referencje porównać życiorys kandydata z tym, co mają do powiedzenia jego referenci. Odpowiedzi na pytania pomogą określić stopień znajomości kandydata. Nieprecyzyjna lub wymijająca odpowiedź może świadczyć o pewnych rozbieżnościach. Jeśli polecający nie może opisać obowiązków kandydata, zwróćmy na to szczególną uwagę.

Czy wydaje Ci się, że kandydat powinien kontynuować karierę zawodową w wybranej dziedzinie? Odpowiedź na to pytanie może dostarczyć informacji, czy kandydat naprawdę nadaje się na to stanowisko.

Na zakończenie rozmowy można jeszcze zadać pytanie sprawdzające; Dlaczego kandydat został zwolniony? oraz Czy kandydat mógł kontynuować pracę, jeśli by chciał? Jeśli kandydat w dalszym ciągu pracuje w tym samym miejscu, co referent, można zmienić formę pytania: Dlaczego kandydat rozważa zmianę pracy? Kończąc rozmowę warto zadać pytanie: Jeśli zatrudnialibyście ludzi, czy zatrudnilibyście kandydata, a jeśli tak, to, na jakie stanowisko?

W artykule nie przedstawiliśmy wyczerpującej listy pytań. Stanowi on tylko punkt wyjścia, pozwalający na określenie wiarygodności referencji.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Nie przegap nigdy wpisu!

monsterpolska