Jakie pytania zadawać kandydatom?

Jakie pytania zadawać kandydatom?

Każdy menadżer ma zestaw ulubionych pytań, które zadaje kandydatom, od tych banalnych i dziwnych do trudnych i skomplikowanych. Ale co odpowiedzi na te pytania właściwie mówią kandydacie, z którym przeprowadzasz rozmowę?

Wszystkie pytania powinny mieć na celu określenie, czy kandydat może wykonać pracę, jak pracuje pod presją i jak będzie pasował do zespołu. Można je podzielić na trzy rodzaje; pytania standardowe, pytania badawcze i złe pytania.

Standardowe pytania
Te zdecydowanie przeważają na rozmowach o pracę, a kandydaci z pewnością mają na nie gotowe odpowiedzi. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich zadawać. Pozwolą one właściwie ocenić kandydata. Na przykład:

 • Co skłoniło Cię do odpowiedzi na naszą ofertę pracy? Pozwoli to określić, jak wiele kandydat wie o oferowanym stanowisku i firmie. Chcesz kogoś, kto wie na czym będzie polegała jego praca i dlaczego będzie w tym dobry.
 • Dlaczego szuka nowej pracy? Czy zależy mu na rozwoju umiejętności i czy praca jest dla niego pasją.
 • Jakie są Twoje mocne i słabe strony? Zawsze dobrze jest dowiedzieć się, w czym kandydat uważa, że jest wyjątkowo dobry, a z czym ma pewne trudności Gdy mówi o słabych stronach, zapytaj o kroki podjęte w celu ich przezwyciężenia.
Zobacz też: Kandydat czy rekruter, czyli kto powinien się lepiej przygotować?

Pytania badawcze
Oprócz pytań technicznych związanych ze stanowiskiem, warto dowiedzieć się jakim typem pracownika jest kandydat oraz poznać jego doświadczenie. Kilka przykładów takich pytań.

 • Jaki rodzaj zarządzania najbardziej mu odpowiada? Czy dana struktura organizacyjna mu odpowiada?
 • Z jakimi ludźmi lubi pracować? Pomaga to określić, czy pracownik pasuje do istniejącego zespołu.
 • Jakie było największe wyzwanie w jego karierze zawodowej? Poznanie sposobu, w jaki kandydat opanował daną sytuację powie Ci o nim wiele. Pomaga również określić co dla kandydata stanowi wyzwanie.
 • Jaki był Twój największy sukces zawodowy? Zawsze dobrze jest mieć kandydatów dumnych ze swojej pracy, a to pytanie daje im szansę zabłysnąć.
 • Jeśli mógłbyś cofnąć jedną decyzję zawodową, co by to było? Czy kandydat uczy się na swoich błędach? Z tych pytań dowiesz się jaką drogę zawodową przebył kandydat. Czy lubi swoją pracę, czy raczej chętniej robiliby coś innego?

Powinieneś także sprawdzić ich wiedzę lub znajomość odpowiedniego oprogramowania komputerowego, kompetencje językowe oraz znajomość Twoich produktów, branży i konkurencji.

Zobacz też: Jakie pytania zadać kandydatom podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Złe pytania
Mogą one nie tylko diametralnie zmienić przebieg rozmowy, ale dodatkowo postawić Cię w bardzo złym świetle w oczach kandydata. Oto kilka pytań, których powinieneś unikać:

 • Opowiedz mi coś o sobie. Po pierwsze, to właściwie nie jest pytanie. Po drugie, nie podajesz punktu startowego, więc odpowiedź może nie być taka, jakiej byś się spodziewał. Spróbuj to pytanie zadać w ten sposób - Czy możesz opisać, dlaczego wybrałeś/aś właśnie tą ścieżkę kariery?
 • Gdzie widzisz siebie za pięć lat? Prawdziwa odpowiedź brzmi: na plaży na Hawajach, po wygraniu loterii. Odpowiedź, którą prawdopodobnie usłyszysz będzie następująca na stanowisku kierowniczym w Twojej firmie lub podobnie 'zadowalająca rozmówcę'. Zamiast tego zapytaj - Jakie umiejętności masz nadzieję rozwinąć w ciągu kilku następnych lat, aby przejść dalej w swojej karierze?;
 • Co możesz dla nas zrobić, czego inni nie mogą? Czy nie jest to, aby Twoim zadaniem? Kandydaci raczej nie mają pojęcia o mocnych i słabych stronach swoich konkurentów, więc generalnie będą udzielać odpowiedzi powiązanych z ich etyką pracy. Jaka jest Twoja najbardziej wartościowa umiejętność?To pytanie pozwoli Ci uzyskać o wiele bardziej użyteczne odpowiedzi.
 • Jeśli byłbyś zwierzęciem, to jakim? To pytanie zaskakiwało kandydatów, ale teraz coraz więcej kandydatów jest już przygotowanych na to amatorskie podejście do psychoanalizy. Jeśli szukasz lwa (lub kogoś, kto okazuje cechy przywódcze) zadaj bardziej bezpośrednie pytanie o cechy przywódcze kandydata.
 • Jaki jest Twój stan cywilny? Każde pytanie natury personalnej (o wiek, płeć, rasę, wyznanie, preferencje seksualne lub niepełnosprawność) jest nie tylko nieetyczne, ale często nielegalne.
 • Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?To sprawa do przedyskutowania przed lub po rozmowie, a nie w trakcie. Nie dobrze jest poddawać kandydata presji, zmuszając do natychmiastowego podania kwoty.
Zobacz też: 10 wyznaczników atrakcyjnej pracy okiem kandydata
 

Chcesz wiedzieć więcej? Nie przegap nigdy wpisu!

monsterpolska