Jak zmniejszyć rotację kadr?

Jak zmniejszyć rotację kadr?

Włożyłeś wiele wysiłku w zatrudnienie odpowiednich ludzi i ostatnią rzeczą, jakiej byś chciał jest to żeby odeszli.

Rekrutacja jest kosztownym i czasochłonnym procesem, więc im więcej możesz zrobić, aby zatrzymać aktualnych pracowników tym lepiej.

Rodzaje rotacji
Zrozumienie, dlaczego pracownicy odchodzą z firmy pomoże Ci podjąć odpowiednie działania, aby zapobiec temu w przyszłości.

  • Rotacja sezonowa ; ma miejsce, gdy zauważasz regularne odejścia pracowników w określonych miesiącach w roku, takim jak, np. okres wzmożonej sprzedaży. Często dotyczy to pracowników, których wynagrodzenie składa się z części stałej i prowizji od wyników pracy. Najczęściej szukają oni pracy w branżach, gdzie nie ma sezonowości sprzedaży i przez cały czas mogą zarabiać.
  • Rotacja odpowiedzialności; występuje w przypadku, gdy pracownicy odchodzą z powodu braku możliwości rozwoju kariery.
  • Odejścia masowe; najgorszym scenariuszem dla firmy jest masowe złożenie wypowiedzenia przez pracowników w tym samym czasie. Może to być wynikiem zmian na stanowiskach kierowniczych i niezadowoleniem z nich pracowników lub też medialnymi doniesieniami o słabej kondycji finansowej firmy.

Minimalizacja odejść z pracy
Na wiele z tych zachowań nie mamy wpływu, ale możemy wprowadzić pewne działania, które zminimalizują rotację personelu.

  • Usprawnienie procesu rekrutacji. Czy zatrudniasz ludzi na chwilę obecną czy na przyszłość? Postaraj się zatrudniać ludzi, którzy potrafią sprostać zmiennym potrzebom firmy.
  • Komunikacja z pracownikami. Nic nie powoduje większego dyskomfortu niż aura tajemniczości i brak komunikacji z pracownikami. Bądź otwarty dla pracowników, dziel się swoją wizją przyszłości oraz doceniaj ich pracę.
  • Słuchanie pracowników . Zachęcaj swoich pracowników rozmów o problemach dla nich istotnych. Pozwól się nimi dzielić z ich bezpośrednimi przełożonymi. Nie musisz realizować wszystkich ich sugestii i postulatów, ale sama chęć ich wysłuchania jest naprawdę ważna. Aby dowiedzieć się więcej o odczuciach swoich pracowników możesz przeprowadzić anonimowe ankiety.
  • Korzyści. Podwyżki płac są zawsze mile widziane przez pracowników, ale to nie jedyny sposób, aby zatrzymać dobrych pracowników. Jest wiele innych sposobów na podniesienie morale w pracy. Spróbuj odnieść się do istotnych problemów pracowników. Np. jeśli wydaje Ci się, że przyczyną zwiększonej rotacji personelu jest zachwianie balansu praca – życie, zaproponuj pracownikom dodatkowy dzień wolny.
  • Nagradzanie i pochwały. Regularnie dawaj pracownikom jak ważni są oni dla firmy. Możesz tego dokonać wybierając 'Pracownika Tygodnia' lub zwiększając bodźce dla osiągania wyznaczonych celów. Zachowaj ostrożność w pochwałach i nie wyróżniaj tylko tych samych pracowników. Pozostali mogą przestać lubić osoby za często wyróżniane.
  • Szkolenia i rozwój. Plany rozwojowe i szkoleniowe pokazują pracownikom, że dbasz o ich przyszłość.
  • Wydarzenia. Najlepiej współpracują ze sobą ludzie, którzy się lubią. Zapewnij pracownikom możliwość spotkania się poza miejscem pracy. Poproś pracowników o ich sugestie dotyczące takich spotkań. Unikniesz ”wymuszonej zabawy”

Reagowanie w razie potrzeby.
Na swej drodze spotkasz się również z okazjonalnymi i niespodziewanymi rezygnacjami, które mogą wstrząsnąć Twoją firmą. W takim przypadku należy skorzystać z umiejętności negocjacji. Jeśli ktoś podejmie decyzję o odejściu, często najlepiej jest pozwolić mu odejść, ale jeśli uważasz, że osoba ta jest niezbędna firmie, podejmij wszelkie możliwe kroki, aby ją zatrzymać.

Najpierw dowiedz się, dlaczego chce odejść. Czy ma nową ofertę, która jest zbyt atrakcyjna, aby ją odrzucić? Czy chodzi o pieniądze? Musisz poznać i przeanalizować przyczyny odejścia i ustalić, co możesz zrobić, aby zatrzymać daną osobę.

Zawsze staraj się przeprowadzić szczerą rozmowę końcową z pracownikami, którzy odchodzą z firmy. Możesz odkryć coś, co pozwoli Ci uniknąć nagłych odejść w przyszłości.

Czasami zdarza się, że zamiast zapobiegać rotacji, chcesz zachęcić ludzi do odejścia. Jeśli pracujesz z tymi samymi ludźmi w dziale przez wiele lat i odczuwasz brak świeżych pomysłów. Co możesz zrobić, jeśli nie ma pieniędzy w budżecie na nowego pracownika?

Oczywiście chcesz uniknąć zwolnienia pracownika za wypowiedzeniem. W takim przypadku możesz osobie delikatnie dać do zrozumienia, iż jej czas w firmie się skończył. Możesz też część obowiązków przekazać innej osobie z zespołu. Ludzie szybko się nudzą, gdy ich praca jest monotonna.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Nie przegap nigdy wpisu!

monsterpolska