Jak zarządzać talentami

Jak zarządzać talentami

Mówiąc krótko zarządzanie talentami jest to sposób, w jaki firma poszukuje, rekrutuje i utrzymuje najzdolniejszych pracowników tych, którzy gwarantują jej rozwój i sukces.

Należy być proaktywnym. Odnajdywanie nowych i dbanie o potencjał obecnych pracowników pozwala na wzrost i rozwój firmy.

Najważniejsze jest przewidywanie przyszłych potrzeb. Pomaga to dostosować działalność firmy do zmiennej sytuacji panującej na rynku.

Umiejętność zarządzania talentami gwarantuje firmie posiadanie właściwych osób w momencie kiedy pojawi się jakiekolwiek wyzwanie i trzeba będzie mu sprostać.

  • Znajdź Talenty w swojej firmie - Nie popełniaj błędu myśląc, że wszystkie Twoje talenty pracują na najwyższych szczeblach kierownictwa. Myśl bardziej kreatywnie. Poszerz zakres tak, aby lista talentów obejmowała również pracowników na stanowiskach specjalistycznych, pracujących z klientami oraz innych. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że najlepsi ludzie nie zawsze pełnią wysokie funkcje kierownicze.
  • Zdefiniuj potrzeby strategiczne - Oceń swoje aktualne i przyszłe potrzeby, a następnie szukaj ludzi, którzy pomogą Ci je zrealizować. Szukaj ich wewnątrz firmy oraz na zewnątrz.
  • Powiadom załogę jakich ludzi poszukujesz - Poinformuj pracowników, jakich kompetencji i umiejętności potrzebujesz i poszukujesz. Pozwól pracownikom zgłaszać siebie, kolegów lub znajomych. Pamiętaj, że jeśli przeprowadzasz wewnętrzny program polecania, należałoby uczestników w jakiś sposób wynagrodzić.
  • Opracuj metody oceny - Ustal jasne kryteria oceny talentów i upewnij się, że ludzie je rozumieją. Pokaż im możliwości rozwoju.
  • Ustal budżet - Koszt zarządzania talentami powinien być realny i dostosowany do trendów panujących na rynku. Powinien uwzględniać koszty zatrudnienia, które pomogą zrealizować cele strategiczne.
  • Sukcesu - Podczas gdy bardziej tradycyjne działy HR mierzą sukces używając liczby zatrudnionych pracowników, sukces zarządzania talentami jest mierzony całkowitym wpływem na produktywność. Ostateczną miarą jest ROI, mierzony jako stosunek kwot wydanych na zarządzanie talentami a wartością zwiększonych przychodów.

Utalentowani ludzie chcą pracować tam, gdzie będą mogli się rozwijać i uczyć oraz tam, gdzie będą doceni się ich wkład i wysiłek.

Regułą jest, że odchodzą z powodu braku motywacji, a nie dlatego, że gdzie indziej dostaną lepszą wypłatę. Zarządzanie talentami powinno być kluczową częścią strategii, a zobaczysz, że pracownicy o wysokim potencjale zostaną w firmie i staną się nieodłączną częścią przyszłego jej sukcesu.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Nie przegap nigdy wpisu!

monsterpolska